Osada Zdobnická Seč je známa spíše pod podivně znějícím jménem Šajtava. To vzniklo počeštěním původního německého názvu Scheithau.

Od Šajtavy k hřebenům hor

Zdobnickou Seč tvoří skupina chalup roztroušených na louce (původně polích) obklopené ze všech stran lesem v nadmořské výšce 750 – 820 metrů.

luční enkláva Zdobnické Seče (na obzoru) pohledem ze svahů hlavního Orlickohorského hřebene (červen 2021)

V polovině 19 století měla osada, nacházející se na katastru Malé Zdobnice (Zdobničky) okolo 10 domů a tento rozsah si udržela až do 2. světové války.

Základy jednoho ze zaniklých stavení (v lese pod cestou ke Kamenci)(jaro 2017)

V okolí Šajtavy probíhaly v minulosti pokusy o těžbu železné rudy.

památky a zajímavosti:

U turistického rozcestí stojí bohatě zdobený kamenný „červený“ kříž z 18. století.

Výhledy na hřeben Orlických hor.

Turistické možnosti aneb kam dál?

Tip: seznam turistických tras je z velké části interaktivní. Po kliknutí na název místa se otevře karta dané lokality. Můžete si tak virtuálně projít celou trasu.

a) pěší turistické trasy

červená: Kamenec (1,5 km) – Anenská Huť (3 km) – Luisino Údolí (4 km) – Nad Svatým Matoušem (6,5 km) – Svatý Matouš (7 km) – Jedlová (8 km) – chata Panorama (9 km)

žlutá: Pod Čertovým dolem (0,5 km) – Zdobnice (křižovatka) (1,5 km) – Pěticestí (7 km) – Říčky, kostel (11 km) – Julinčino údolí, severní rozcestí (12 km)

červená: Nad Zdobnicí (2 km) – Valčenka (3  km) – Nad chatou Kovárnou (5 km)  – Rampuše (6 km) – Liberk (9 km) – Jaroslav (11,5 km) – Ivanské jezero (13,5 km)  –  Rychnov nad Kněžnou, nám (17 km)

žlutá: Pramen Kněžné (1,5 km) – Podolí (3 km) – Zámeček Pádolí (4,5 km) – Zálesí (6 km) – Nad sv. Matoušem (7,5 km) – dále po červené sv. Matouš (8 km)

b) cyklotrasy

Přes Šajtavu neprochází; pro cestu na kole jsou vhodné cesty mířící ze Šajtavy na jih: ke Kačerovu a k Valčence.

Nejbližší autobusová zastávka Zdobnice,hotel (1,5 km), alternativní možnosti spojení z křižovatky nad Kačerovem (2,2 km, pouze v pracovní dny), častější z Deštného, Zákoutí (6,3 km)

Nejbližší železniční stanice/zastávky v Rychnově nad Kněžnou, Rokytnici v Orlických horách, Pěčíně a Slatině nad Zdobnicí (15-16 km)

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Previous Post
Next Post

AKTUALITY

  • do 29. září jsou o víkendech a svátcích v provozu cyklobusy do Orlických hor a na Náchodsku.
  • V národním parku Góry Stolowe jsou do odvolání uzavřeny některé turistické trasy např. v oblasti Skalních hřibů. bližší info
  • rozhledna na Anenském vrchu bude z důvodu rekonstrukce uzavřena do konce srpna či září 2024.

Náhodný tip:

Rozhledna na Vrchmezí (Wieża Widokowa na Orlici)

Vrchmezí – to je ikonický, pověstmi opředený vrchol (právě tady by někde měla mít sídlo bájná vládkyně Orlických hor princezna Kačenka) a nejsevernější orlickohorská tisícovka. A se svými 1084 metry také nejvyšší vrchol polské části Orlických hor (přes Vrchmezí totiž prochází státní hranice). A nově se může Vrchmezí pochlubit i rozhlednou. Nová věž byla zbudována…

Peklo

„Pekelský mlýn byl tu ode dávna, paměti o něm šly daleko do věků. Stavení jeho, jak nyní bylo, z polovice ode dřeva, stálo tu v té podobě od nepaměti, majíc šindelovou střechu hřebenatou, tak že pod ní dost bylo místa na podkrovní, úhlednou světničku, jejíž dvě nevelká okna, zasazená u vysokou lomenici, poskytovala utěšený rozhled…

Pěší trasa 72: Přes nejvyšší vrcholy Orlických hor do vesniček za horami (16 km)

Na samém hřebenu Orlických hor, se při významném Šerlišském sedle, kde se nadmořská výška hřebenu nakrátko snižuje pod „magickou“ hranici jednoho kilometru, se rozkládá osada Šerlich. Osada vznikla nejspíše na konci 17. či na konci 18. století při cestě procházející, přes hřeben Orlických hor od Sedloňova do Trčkova. Postupně tu vyrostlo zhruba 10 chalup, osídlených…

Cyklistická trasa číslo 06: Přes Peklo k Dobrošovské pevnosti (24 km)

Populární cyklovýlet za zajímavými turistickými cíli Náchodska. Pojedeme převážně po asfaltových cestách a silničkách, z větší části lesem. Čeká nás příjemná cesta v chladivém stínu hlubokých údolí řek Metuje a Olešenky skrz přírodní rezervaci Peklo se stejnojmenným známým výletním hostincem. Pak se zase zapotíme při táhlém výjezdu na Dobrošov. Odměnou nám však budou úchvatné výhledy…

Výběr z fotogalerie

Designed with WordPress