Toho, kdo by se těšil na procházky po nábřeží, může dnešní název města poněkud zmást. Centrum města je od řeky vzdáleno 2 kilometry a i celého katastru města se vlastně řeka jen letmo dotýká, tvoříc jeho hranici v délce asi 400 metrů v místech ústí potoka Ledhujky.

Právě potok Ledhujka a jeho bezejmenný přítok, sbírající původně vody v močálech u kláštera (močál, později přeměněný v rybníky, je dnes už vysušený a zastavěný a potůček ve většiny své délky zatrubněný) vymezovaly prostor historického centra města.

Pro potřeby obyvatel, řemesel a Podklášterního mlýna byla později zřízena (víceméně souběžně s dnešní ulicí Na Babí) vodní strouha, po které už není sebemenší památky. Historická část města kolem náměstí tak ale byla po dlouhá léta čistě formálně vzato vlastně ostrovem.

Dle tradice zavítal do tehdy ještě pustých pohraničních hvozdů na počátku 13. století rajhradský mnich Jurik (Georgius, který do té doby působil v okolí Hranic na Moravě.), a vystavěl si zde (přibližně v místech dnešního kláštera) poustevnu. Nežil zde však dlouho, zemřít měl roku 1209. Navázat ale měl na jeho práci řeholník tentokrát břevnovský, diakon Vitalis (Vitališ) s několika bratřími. Měli si zde vystavět dřevěnou kapli Panny Marie a v okolí rubat lesy a zřizovat pole a lidské příbytky.2)

Tak se údajně dostali benediktini do severovýchodních Čech, kde ovládli rozsáhlé území Broumovka a Policka.

….

….

….

….

promenáda na Splachově (cesta z města k nádraží)

….

Nejvýznačnější památkou Police je benediktinský klášter.

….

bývalý hotel Pejsar (dnes Ostaš)

….

V Hvězdecké ulici stojí stará škola, přezdívaná „dřevěnka“. Patrová budova se šindelovou mansardovou střechou pochází z roku 1785. Škola v Polici nad Metují existovala již v dávných dobách. Nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1560 (v městských účtech je tehdy zmínka o vydáních za opravu a mytí školy)1) Patrně již před rokem 1563 zakoupilo město k vystavění školy pozemek v dnešní Hvězdecké ulici. Tehdejší nová škola byla dvoutřídní, správce školy – rektor – dostával za vyučování, řízeních chrámové hudby a opatrování městských hodin pololetně 2 kopy míšenských grošů, druhý učitel – kantor – pak dostával částku poloviční.1) Nejstarším známým rektorem byl Martinec z Nového Města nad Metují, připomínaný roku 1572.1) Osud této školy se naplnil při ničivém požáru města roku 1700.1) Následujícího roku byla zbudována dřevěná školní budova. Ta stála až do roku 18881), nicméně svému původnímu účelu již nějaký čas nesloužila.

To už se totiž v našem vyprávění vracíme k polické „dřevěnce“, dřevěné školní budově z roku 1785, reflektující zvýšenou pozornost věnovanou školství po školských reformách Marie Terezie (vyhlášené o 11 let dříve). Byť si dnes baroko s dřevěnými stavbami nespojujeme, je budova považována za stavbu barokní – svědčí tom například tehdy populární mansardová střecha.

Police nad Metují: stará roubená škola Dřevěnka (srpen 2010)

V přízemí budovy se nacházely dvě školní třídy, zatímco v patře se nacházely byty učitelů.1) Na svou dobu do byl luxus, mnohde učitelé žili a přespávali přímo ve třídách.

Prvními učiteli v nové školní budově byli Vincenc Mrnka a František Hruška.1) Učitelů se tu ale za více jak 70 let (vyučovalo se zde do roku 1857) vystřídalo několik. V posledních letech provozu už ale škola nepostačovala: roku 1855 byla totiž zřízena třetí třída: „elementárka“, určená pro nejmenší děti v domě jistého Řehůřka nedaleko kostela.1) Roku 1857 navíc vzniklo podezření, že se trám pod podlahou prohýbá.1) Snad oba tyto faktory přispěly k rozhodnutí přednosty městského úřadu o zajištění nové školy. K tomu účelu byla pronajata a později zakoupena hospoda sládka Antonína Lazara (v místech dnešní základní umělecké školy proti klášteru), a přestavěna na školu se třemi třídami a byty pro tři učitele (s možností dalšího rozšíření).1)

….

….

….

pohled z Jiráskovy horské cesty ke stolové hoře Ostaš

a) pěší turistické trasy (hlavní rozcestník se nachází v parčíku na náměstí):

zelená: sousoší Krista na Hoře Olivetské (1,8 km) – Ostaš, osada (3,3 km) – Nad Slují Českých bratří (3,8 km) – Sluj Českých bratří, odbočka (3,9 km, ke Sluji 100 metrů, nutno se vrátit stejnou cestou zpět) – Kočičí hrad (4,3 km)

Použitá literatura:

  1. Beil K. Stará škola polická. In: Od Kladského pomezí. Náchod: Družstvo Jiráskův kraj, 1925 – 1926, 3(), str. 2-3 ISSN 1801-2531. Dostupné také z: https://www.digitalniknihovna.cz/svkhk/uuid/uuid:28321112-f8ba-11e0-b67e-00155d0111ff
  2. KRÁSL, František a Jan JEŽEK. Sv. Vojtěch, druhý biskup pražský, jeho klášter i úcta u lidu. (t. V. Kotrba), 1898, s. 317. Dostupné také z: https://www.digitalniknihovna.cz/nkp/uuid/uuid:0e5df8d3-7469-44be-a5cf-5f3ba12c5cad
Previous Post
Next Post

AKTUALITY

  • do 29. září jsou o víkendech a svátcích v provozu cyklobusy do Orlických hor a na Náchodsku.
  • V národním parku Góry Stolowe jsou do odvolání uzavřeny některé turistické trasy např. v oblasti Skalních hřibů. bližší info
  • rozhledna na Anenském vrchu bude z důvodu rekonstrukce uzavřena do konce srpna či září 2024.

Náhodný tip:

Rozhledna na Vrchmezí (Wieża Widokowa na Orlici)

Vrchmezí – to je ikonický, pověstmi opředený vrchol (právě tady by někde měla mít sídlo bájná vládkyně Orlických hor princezna Kačenka) a nejsevernější orlickohorská tisícovka. A se svými 1084 metry také nejvyšší vrchol polské části Orlických hor (přes Vrchmezí totiž prochází státní hranice). A nově se může Vrchmezí pochlubit i rozhlednou. Nová věž byla zbudována…

Peklo

„Pekelský mlýn byl tu ode dávna, paměti o něm šly daleko do věků. Stavení jeho, jak nyní bylo, z polovice ode dřeva, stálo tu v té podobě od nepaměti, majíc šindelovou střechu hřebenatou, tak že pod ní dost bylo místa na podkrovní, úhlednou světničku, jejíž dvě nevelká okna, zasazená u vysokou lomenici, poskytovala utěšený rozhled…

Pěší trasa 72: Přes nejvyšší vrcholy Orlických hor do vesniček za horami (16 km)

Na samém hřebenu Orlických hor, se při významném Šerlišském sedle, kde se nadmořská výška hřebenu nakrátko snižuje pod „magickou“ hranici jednoho kilometru, se rozkládá osada Šerlich. Osada vznikla nejspíše na konci 17. či na konci 18. století při cestě procházející, přes hřeben Orlických hor od Sedloňova do Trčkova. Postupně tu vyrostlo zhruba 10 chalup, osídlených…

Cyklistická trasa číslo 06: Přes Peklo k Dobrošovské pevnosti (24 km)

Populární cyklovýlet za zajímavými turistickými cíli Náchodska. Pojedeme převážně po asfaltových cestách a silničkách, z větší části lesem. Čeká nás příjemná cesta v chladivém stínu hlubokých údolí řek Metuje a Olešenky skrz přírodní rezervaci Peklo se stejnojmenným známým výletním hostincem. Pak se zase zapotíme při táhlém výjezdu na Dobrošov. Odměnou nám však budou úchvatné výhledy…

Výběr z fotogalerie

Designed with WordPress