Hora Jagodna (česky bychom ji nazvali borůvkovou horou) bývá se svými 977 metry nadmořské výšky označována za nejvyšší vrchol Bystřických hor.

Modernější technika a rostoucí zájem o hory však před několika lety ukázaly, že to není úplně pravda. Asi o kilometr severněji byl objeven nový – severní – vrchol s nadmořskou výškou 985 metrů.

Prvenství se však původnímu vrcholu vrací alespoň v podobě nejvýše položeného bodu.

rozhledna Jagodna

V druhé polovině roku 2019 byla na vrcholu zahájena stavba nové 23 metrů vysoké rozhledny: převážně ocelová věž (wieża widokowa) s doplňkovými dřevěnými prvky byla veřejnosti zpřístupněna na podzim roku 2020. Na zastřešenou horní vyhlídkovou plošinu v podobě gondoly – podlaha se nachází 19 metrů nad úrovní terénu – musíme vystoupat po točitém schodišti. Odměnou nám však je výhled na Bystřické hory, Orlické hory, či téměř celou Kladskou kotlinu orámovanou věncem hor.

Popsané panoráma vrcholů a pohoří viditelných z rozhledny lze nalézt na webu https://www.peakfinder.org

Nejde však o první stavbu svého druhu na tomto místě. V roce 1909 byla na vrcholu – zvaném tehdy Heidelberg – zásluhou Kladského horského spolku (Glatzer Gebirgsverein) zbudována 17 metrů vysoká dřevěná věž o několika vyhlídkových plošinách. Zanikla však někdy v polovině 30. let.

Otevírací doba:

Rozhledna je celoročně volně přístupná (samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí)

Vstupné:

vstup na rozhlednu zdarma

Přístup:

a) z Neratova (parkoviště, zastávka autobusu a cyklobusu) po žluté značce přes nově zbudovaný Jánský most přes Divokou Orlici do osady Poniatów a dále po modré značce k rozhledně: 6,5 km, 350 m převýšení

Z osady Spalona (parkoviště, turistická chata) po modré turistické značce přímo k rozhledně: 4,5 km; převýšení 170 metrů

Podzim na svahu kopce Jagodna

Jedna odpověď na „Rozhledna Jagodna“

  1. Veronika avatar
    Veronika

    Bohužel velmi špatně značená trasa. Z Neratova po žluté a dále po modré…ale jakým směrem po modé ? Došli jsme až do obce Gniewoszóv, což je úplně opačný směr. Jsou to značky zřejmě pro lidi, kteří to tam znají a vědí, kam jdou. Pokud nevíte kam přesně jít, tak dojdete leda tak do pr…
    Turistice zdar !

    To se mi líbí

Napsat komentář

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

AKTUALITY

  • Od 27. dubna je v provozu cyklobus z Hradce Králové na Šerlich, z Náchoda do Krkonoš a turistické linky na Policku (ostatní turistické linky zahájí provoz koncem května)
  • V národním parku Góry Stolowe jsou do odvolání uzavřeny některé turistické trasy např. v oblasti Skalních hřibů. bližší info

Náhodný tip:

Rozhledna na Vrchmezí (Wieża Widokowa na Orlici)

Vrchmezí – to je ikonický, pověstmi opředený vrchol (právě tady by někde měla mít sídlo bájná vládkyně Orlických hor princezna Kačenka) a nejsevernější orlickohorská tisícovka. A se svými 1084 metry také nejvyšší vrchol polské části Orlických hor (přes Vrchmezí totiž prochází státní hranice). A nově se může Vrchmezí pochlubit i rozhlednou. Nová věž byla zbudována…

Peklo

„Pekelský mlýn byl tu ode dávna, paměti o něm šly daleko do věků. Stavení jeho, jak nyní bylo, z polovice ode dřeva, stálo tu v té podobě od nepaměti, majíc šindelovou střechu hřebenatou, tak že pod ní dost bylo místa na podkrovní, úhlednou světničku, jejíž dvě nevelká okna, zasazená u vysokou lomenici, poskytovala utěšený rozhled…

Pěší trasa 72: Přes nejvyšší vrcholy Orlických hor do vesniček za horami (16 km)

Na samém hřebenu Orlických hor, se při významném Šerlišském sedle, kde se nadmořská výška hřebenu nakrátko snižuje pod „magickou“ hranici jednoho kilometru, se rozkládá osada Šerlich. Osada vznikla nejspíše na konci 17. či na konci 18. století při cestě procházející, přes hřeben Orlických hor od Sedloňova do Trčkova. Postupně tu vyrostlo zhruba 10 chalup, osídlených…

Cyklistická trasa číslo 06: Přes Peklo k Dobrošovské pevnosti (24 km)

Populární cyklovýlet za zajímavými turistickými cíli Náchodska. Pojedeme převážně po asfaltových cestách a silničkách, z větší části lesem. Čeká nás příjemná cesta v chladivém stínu hlubokých údolí řek Metuje a Olešenky skrz přírodní rezervaci Peklo se stejnojmenným známým výletním hostincem. Pak se zase zapotíme při táhlém výjezdu na Dobrošov. Odměnou nám však budou úchvatné výhledy…

Výběr z fotogalerie

Designed with WordPress