Vzpomínám na jednu z vánočních svých cest, na večer před štědrým dnem před padesáti léty. Toho času byl jsem v Němcích, sekundán gymnasijní. Vánoční prázdniny, tenkráte nedlouhé, počínaly se štědrým dnem. Abych si je prodloužil, abych posvátného dne užil doma celého, cestou nezkráceného, chystal jsem se, že se rozběhnu již před štědrým dnem, odpoledne po škole do svého rodiště.

Na tu cestu nesehnal jsem žádného společníka z kamarádů krajanů. Bylo zima, sněhu všude plno, a hory, skalnaté, příkré Stěny v černých, zachumelených lesích přede mnou. V bytě mne zdržovali, že bude večer, než se dostanu kus za město, a jak dále skalami a lesem vzhůru na hřeben a dál –

Než touha po domově, pro který jsem míval v Němcích první čas záchvaty hrozné tesknoty, pudila mne a hnala. Vytrhl jsem se a s uzlíkem v ruce vydal jsem se na chvatnou cestu.

Až pod hory jsem snadno doběhl, v prudkých však svazích, v lese, mezi ohromnými pískovcovými balvany svrchu zachumelenými, které trčely pod černým krytem starého lesa jako v bílých čepcích a plachetkách, na stezce místem se ztrácející v závějích sněhu uhodila nesnáz. A byl večer. Bloudil jsem, než vytrval jsem a nevrátil se. Touha po domově mne hnala dál.

Pásmo Stěn konečně za mnou; cesty pak rychleji ubývalo. A měsíc vyšel; kouzelně změnil všecku krajinu v jiskřícím se sněhu, rodný můj kout, na který jsem se těšil, jak se jen mládí dovede těšit a toužit zvláště o vánočních svátcích. Bylo po strachu, jenž mne chytil v lese a v skalách; radostně jsem se rozhlížel zasněženým, pohorským krajem v hlubokém, slavnostním mlčení, po rudých světýlkách roubených chalup a statkův u lesa i na dole pod zasněženými stromy.

Všecko ve stříbru zamžení a v něm pojednou přede mnou stará naše zvonice bílá s bedněním. Už budu brzo doma, doma.

Krok se mně bezděky zrychlil, když jsem zabočil na cestu vedoucí k městečku, nad kterouž v pravo stráň a les a v levo, pod ní, pod svahem řeka černající se pod zasněženými olšemi. Na té cestě jediný člověk přede mnou, beroucí se směrem k městečku tak jako já.

Proti nám vyjel z malé bučiny v levo u cesty člověk s trakařem. Na trakaři něco černého – Rakev, a rozdělaná, víko uvázané zvlášť. V rakvi seděl hošík v beraničce, šátek okolo krku. Hoch byl malý a že se choulil, ztrácel se v černé rakvi. Ten muž přede mnou je zastavil a slyším, co trakarník mu odpovídá. Žena mu zemřela, byl v městečku s kopou (tkadlec tedy, kopu plátna tam nesl) a pro truhlu ženě. Hocha vzal s sebou, nechtěl ho nechat samotného doma, nemá nikoho v chalupě. Na truhlu musili čekat, nebyla hotova, a tak že se opozdili, hochovi bylo zima a tak že ho musil svézt.

„Skoval se, chudáček, u mámy, řekl muž přede mnou a vyslovil soustrast obvyklým: „Potěš tě pán bůh v tvým zármutku.“ Podal ruku a šel dále k městečku. Muž s rukví a chlapečkem přejeli kolem mne a dále k nedaleké vesnici.

Já stál a hleděl jsem za nimi, za rakví a za hoškem v ní sedícím. Kolečko trakaru vrzalo. Zajeli na levo do vsi, zmizeli. Jen kolečko bylo ještě slyšet v hlubokém, večerním tichu. A v tom jsem se rozběhl, chvatně rozběhl k městečku, neboť podivná úzkost mne přepadla. Udýchán došel jsem k našemu stavení. A hned k osvětlenému oknu, ne do dveří, nedočkavě k oknu. První zahlédl jsem matku u válu chystající něco na „boží dar“.

A bylo po úzkosti. Radostně jsem běžel ke dveřím. Na ubohého tkalce, na sirotka v matčině rakvi se choulícího, jsem v tu chvíli zapomněl. Nesešli však z mysli. A později se mi rozleželo v hlavě, co řekl ten muž onoho večera nad sirotkem v rakvi:

„Skoval se, chudáček, u mámy.“

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

AKTUALITY

  • Od 27. dubna je v provozu cyklobus z Hradce Králové na Šerlich, z Náchoda do Krkonoš a turistické linky na Policku (ostatní turistické linky zahájí provoz koncem května)
  • V národním parku Góry Stolowe jsou do odvolání uzavřeny některé turistické trasy např. v oblasti Skalních hřibů. bližší info

Náhodný tip:

Rozhledna na Vrchmezí (Wieża Widokowa na Orlici)

Vrchmezí – to je ikonický, pověstmi opředený vrchol (právě tady by někde měla mít sídlo bájná vládkyně Orlických hor princezna Kačenka) a nejsevernější orlickohorská tisícovka. A se svými 1084 metry také nejvyšší vrchol polské části Orlických hor (přes Vrchmezí totiž prochází státní hranice). A nově se může Vrchmezí pochlubit i rozhlednou. Nová věž byla zbudována…

Peklo

„Pekelský mlýn byl tu ode dávna, paměti o něm šly daleko do věků. Stavení jeho, jak nyní bylo, z polovice ode dřeva, stálo tu v té podobě od nepaměti, majíc šindelovou střechu hřebenatou, tak že pod ní dost bylo místa na podkrovní, úhlednou světničku, jejíž dvě nevelká okna, zasazená u vysokou lomenici, poskytovala utěšený rozhled…

Pěší trasa 72: Přes nejvyšší vrcholy Orlických hor do vesniček za horami (16 km)

Na samém hřebenu Orlických hor, se při významném Šerlišském sedle, kde se nadmořská výška hřebenu nakrátko snižuje pod „magickou“ hranici jednoho kilometru, se rozkládá osada Šerlich. Osada vznikla nejspíše na konci 17. či na konci 18. století při cestě procházející, přes hřeben Orlických hor od Sedloňova do Trčkova. Postupně tu vyrostlo zhruba 10 chalup, osídlených…

Cyklistická trasa číslo 06: Přes Peklo k Dobrošovské pevnosti (24 km)

Populární cyklovýlet za zajímavými turistickými cíli Náchodska. Pojedeme převážně po asfaltových cestách a silničkách, z větší části lesem. Čeká nás příjemná cesta v chladivém stínu hlubokých údolí řek Metuje a Olešenky skrz přírodní rezervaci Peklo se stejnojmenným známým výletním hostincem. Pak se zase zapotíme při táhlém výjezdu na Dobrošov. Odměnou nám však budou úchvatné výhledy…

Výběr z fotogalerie

Designed with WordPress